niedziela, 24 czerwiec 2018 godz. 18:52

Przedszkole promujące zdrowie: potrzeba czy wymóg naszych czasów?

Jak dbać o dobre nawyki zdrowotne u najmłodszych? O tym debatowano 20 marca 2018 r. podczas konferencji Przedszkole promujące zdrowie potrzebą naszych czasów. Przedsięwzięcie zorganizowała Dorota Andrzejewska, konsultantka KPCEN w Toruniu i koordynatorka sieci szkół promujących zdrowie w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród gości konferencji byli: wicekurator Maria Mazurkiewicz, starszy wizytator Danuta Brzózka-Ciechanowska, Krystyna Karpińska, konsultant KPCEN w Bydgoszczy, dyrektorzy przedszkoli i konsultanci KPCEN w Toruniu.

Gościem specjalnym była prof. dr hab. Barbara Woynarowska z Uniwersytetu Warszawskiego, twórca ogólnopolskiego programu Szkoła Promująca Zdrowie (mającego już 25 lat!), autorka poradnika Szkoła Promująca Zdrowie, współautorka kompendium Przedszkole promujące zdrowie. Podczas wykładu pt. Koncepcje i zasady przedszkola promującego zdrowie pokazała korzyści z podejmowania działań służących zdrowiu. Konieczna jest współpraca nauczycieli, rodziców, pracowników niepedagogicznych oraz dzieci, aby zostać Przedszkolem Promującym Zdrowie. Diagnoza problemu, planowanie działań i ich ewaluacja to warunki autentycznej pracy w kierunku promocji zdrowia i uzyskania Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie.

O dobrych praktykach przedszkoli w zakresie promocji zdrowia mówiły Bożena Papierkiewicz (Przedszkole Miejskie nr 2 im. Jana Brzechwy w Toruniu), Joanna Malich (Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” w Bydgoszczy) oraz Krzysztofa Lewandowska i Małgorzata Remiasz-Patyk (Przedszkole Miejskie nr 7 w Toruniu). Przykłady pokazały, że zdrowie promuje się na różne sposoby, np. w formie cyklicznych konkursów, zajęć z rodzicami, dziadkami oraz przedstawicielami wielu zawodów.

Konferencja była jednym z elementów działań w ramach sieci instytucji edukacyjnych promujących zdrowie, której patronuje Ośrodek Rozwoju Edukacji. W połowie czerwca 2018 r. w KPCEN w Toruniu odbędą się cykliczne spotkania dla zainteresowanych podjęciem inicjatyw prozdrowotnych w celu uzyskania Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie w trosce o dobro następnych pokoleń. Zapraszamy do stałej współpracy wszystkie przedszkola z województwa kujawsko-pomorskiego.

Zainteresowanych szczegółowym sprawozdaniem z konferencji zachęcamy do odwiedzenia platformy Edupolis.
Tekst: Dorota Andrzejewska, Dominika Wojtasińska; zdjęcia: D. Wojtasińska.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg