Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży - relacja z dnia skierowanego do nauczycieli

12.02.2025

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Gmina Miasta Toruń wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu zorganizowały dwudniową Konferencję o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, która odbyła się 10-11 lutego 2025 r. w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Konferencja otrzymała honorowy patronat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji, Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia. Patronatem medialny wydarzenie objęło Polskie Radio PiK oraz TVP 3 w Bydgoszczy.

Drugi dzień konferencji skierowany był do nauczycieli, psychologów, pedagogów szkolnych oraz dyrektorów. Gościliśmy podczas konferencji Beatę Sikorską, kujawsko-pomorskiego wicekuratora oświaty, Adama Szponkę, zastępcę prezydenta miasta Torunia oraz Barbarę Ptaszyńską, naczelnik Wydziału Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konferencję otworzyła Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, po której wystąpili Adam Szponka, zastępca prezydenta Miasta Torunia oraz Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Zbigniew Fiderewicz, toruński radny, wręczył list gratulacyjny dla dyrektor Moniki Wiśniewskiej.

Program części konferencyjnej skierowanej do nauczycieli składał się z dwóch prelekcji, przeplatanych warsztatami prowadzonymi symultanicznie, każdy z uczestników mógł wybrać dwa tematy spośród czterech propozycji.

Wykład Zdrowie psychiczne – jak je utrzymać? wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata A. Basińska, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prelegentka w interesujący i przystępny sposób przekazała skondensowaną dawkę wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z trudnościami, przedstawiając m.in. piramidę potrzeb zdrowia psychicznego, mówiąc o typach osobowości podatnych na choroby oraz profilaktyki zdrowia psychicznego.

Drugą prelekcję pt. Piękny umysł – w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wygłosiła Ewa Kaniewska-Mackiewicz z Insytutu Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Mówiła o symptomach problemów, które warto konsultować ze specjalistami oraz o efektywnym systemie wsparcia zdrowia psychicznego w szkołach. Wystąpienie miało na celu m.in. wzbudzić empatię w stosunku do uczniów, którzy borykają się z różnymi trudnościami oraz ich rodziców.

Warsztaty, w których mieli okazję uczestniczyć nauczyciele, dotyczyły różnorodnych aspektów zdrowia psychicznego: Zachowania suicydalne, autoagresja i samouszkodzenia u młodzieży (Klaudia Mamełka, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), Jak wspierać uczniów w ich niepokojach? Trudne rozmowy w szkole (Julia Banach, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), Jak Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (PSR) może pomóc we wspieraniu dzieci i młodzieży? PSR w terapii, wychowaniu i edukacji (Joanna Roch, Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy), Jak stworzyć w szkole przestrzeń sojuszniczą dla różnorodności? Dlaczego to takie ważne? (Hubert Pajączkowski, Fundacja SexedPL).

W przerwach pomiędzy poszczególnymi panelami uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wystaw w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: Ścieżki Dorastania - Ścieżki Emocji, Ścieżki Dojrzewania, Ścieżki Społeczno-Kulturowej. Na zakończenie nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa w konferencji i warsztatach.

Fot. Dominika Wojtasińska, Pracownia Informacji i Promocji

Ostatnie aktualności
I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli „Budujemy przyszłość, chronimy klimat!”
05.05.2025 czytaj...
Szkolimy się dla Was
06.05.2025 czytaj...
Gala Konkursu na działania edukacyjne „Wokół historii regionu"
02.05.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - relacja
30.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja
15.04.2025 czytaj...