Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Rok pełen rozwoju - podsumowanie programu Kompleksowego Wspomagania Szkół w roku szkolnym 2024/2025

18.07.2025

Z ogromną radością i satysfakcją chcemy podzielić się podsumowaniem tegorocznej edycji programu Kompleksowego Wspomagania Szkół. To był rok intensywnej pracy, ale przede wszystkim niesamowitego zaangażowania i profesjonalizmu z Państwa strony, co jest fundamentem obserwowanego przez nas sukcesu.

W programie wzięło udział  28 placówek, w tym 6 przedszkoli, 18 szkół podstawowych, 2 licea i 2 technika. W ramach wspomagania zorganizowaliśmy łącznie 65 spotkań , w których uczestniczyło aż 1688 nauczycieli! Te liczby najlepiej świadczą o tym, jak szerokim echem odbiły się tegoroczne programy.

Na czym się skupialiśmy? Nasze priorytety w tym roku

Nasze działania oparliśmy na solidnych filarach, odpowiadając na najbardziej aktualne potrzeby edukacyjne.

  • Rozwój kompetencji metodycznych i miękkich: Koncentrowaliśmy się na dostarczaniu konkretnych i potrzebnych narzędzi do pracy. Organizowaliśmy szkolenia z zakresu rozwijania umiejętności matematycznych i czytania ze zrozumieniem. Równie ważny był rozwój kompetencji miękkich, dlatego pracowaliśmy nad strategiami motywowania uczniów oraz budowaniem partnerskich relacji z rodzicami.
  • Zdrowie i dobrostan w centrum uwagi: Wiele tegorocznych programów miało niezwykle ważny motyw przewodni - rozwój kompetencji cyfrowych oraz dbałość o zdrowie i dobrostan. Skupialiśmy się na zdrowiu fizycznym, promując ruch i zdrowe żywienie (co było szczególnie widoczne w programach przedszkolnych), a także na zdrowiu psychicznym. Pracowaliśmy nad odpornością emocjonalną uczniów, ich umiejętnością radzenia sobie ze stresem oraz nad budowaniem bezpiecznego środowiska, wdrażając standardy ochrony małoletnich.

To Wy jesteście fundamentem tego sukcesu!

Państwa otwartość na nowe metody, efektywna współpraca w zespołach oraz chęć dzielenia się dobrymi praktykami to podstawa sukcesu. Z ogromnym zaangażowaniem korzystali Państwo z bogatej oferty szkoleń, warsztatów i sieci współpracy. Dzięki temu w klasach wdrożone zostały nowoczesne i skuteczne metody nauczania. Z powodzeniem stosowaliście techniki aktywizujące, sięgaliście po nowe technologie, model STEAM czy nawet elementy sztucznej inteligencji, a także inspirujące metody, takie jak grywalizacja czy ocenianie kształtujące. Co najważniejsze, potrafiliście dostosować te nowatorskie podejścia do indywidualnych potrzeb uczniów.

A jakie są efekty dla najważniejszych uczestników procesu edukacyjnego – uczniów?

Raporty jednoznacznie wskazują na wyraźny wzrost motywacji i zaangażowania uczniów. W szkołach, które obserwowaliśmy, widać wyraźny nacisk na indywidualizację i monitorowanie postępów. Przełożyło się to na wymierne, lepsze wyniki w nauce, co jest szczególnie cenne w przypadku uczniów z trudnościami edukacyjnymi.

Patrzymy w przyszłość z realizmem i nadzieją

Mamy świadomość, że mimo wielu podjętych inicjatyw, wciąż stoimy przed wyzwaniami. Problemy uczniów z radzeniem sobie z emocjami czy niską samooceną są na tyle głębokie, że dotychczasowe działania bywają niewystarczające. To dla nas jasny sygnał, że w kolejnych latach potrzebujemy jeszcze bardziej specjalistycznego i długofalowego wsparcia w tym zakresie.

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy za Waszą pracę, pasję i profesjonalizm. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej zmiany. Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym!

 

Ostatnie aktualności
Rok pełen rozwoju - podsumowanie programu Kompleksowego Wspomagania Szkół w roku szkolnym 2024/2025
18.07.2025 czytaj...
Zapraszamy do naszego zespołu
09.05.2025 czytaj...
Szkolimy się dla Was
15.07.2025 czytaj...
Wideoreportaż z I Kujawsko-Pomorskiego Ekoforum dla Nauczycieli
03.07.2025 czytaj...
Tak działamy! Migawki z roku szkolnego 2024/2025
27.06.2025 czytaj...